
AIP
Aterogénny index plazmy, logaritmicky transformovaný pomer molekulárnych koncentrácií TAG a HDL [AIP=log10(TAG/HDL-c)], je na rozdiel od ndexov založený na laboratórnych poznatkoch o mechanizme regulácie veľkosti lipoproteínových častíc.
Hodnotenie AIP, ktorý je viazaný na veľkosť lipoproteínových častíc, je presnejšie ako klasické biochemické indikátory, ako napríklad celkový cholesterol (TC), LDL, HDL, triacylglyceroly (TAG), apoproteín B (apoB), apoproteín AI (apoAI), či index pomeru TC/HDL.
Rozmanitosť rizikových faktorov kardio-vaskulárnych ochorení (KVO) sa odráža v rôznej veľkostí lipoproteínových častíc v krvnej plazme. To ukazuje fakt, že 50-70% pacientov s KVO má normálne hladiny TC a mierne zvýšenie alebo zníženie ostatných parametrov. Čo má na predikciu individuálneho KVO rizika
iba nepatrný vplyv.
AIP úzko súvisí s FER(HDL) - frakčnou esterifikačnou rýchlosťou cholesterolu
Frakčná esterifikačná rýchlosť je biochemický funkčný indikátor dynamiky premeny voľného cholesterolu na ester cholesterolu, ktorý závisí na veľkosti lipoproteínových častíc. FER(HDL) je meraný v krvnej plazme zbavenej nízkodenzných častíc - VLDL a LDL. Tie sa nepodieľajú na prenose mastných kyselín na voľný cholesterol.
Z aterogénneho hľadiska sú dôležité najväčšie a najmenšie častice, pretože prevaha veľkých častíc - HDL, je protektívna, kým na druhej strane malé častice zvyšujú riziko aterosklerózy. Pomer malých a veľkých HDL častíc spomaľuje alebo zrýchľuje esterifikačnú rýchlosť FER(HDL).